به طور کلی سیستم های مه پاش را به سه دسته کلی می توان تقسیم نمود:
1- سیستم مه پاش خانگی

کیت مه پاش خانگی (کم فشار) شامل لوله مه پاش، نازل مه پاش، شیر اتصال و … می* باشد که با استفاده از قابلیت پودر کنندگی نازل* ها موجب خنکی محیط می *شود و می*توان در فضای سبز خانگی (مانند تراس، آلاچیق و …) ، رستوران*ها و کافه* هایی که فضای روباز دارند، مرغداری* ها، گلخانه *ها، پرورش قارچ و… اسفاده کرد.2- سیستم مه پاش صنعتی

[فقط اعضا می توانند لینک ها را مشاهده کنند برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید] صنعتی تقریبا با اهدافی مشابه اهداف مه پاش خانگی( تعدیل دما و رطوبت) ساخته می شوند. با این تفاوت اصلی که نوع شیلنگ آن دیگر به صورت معمولی نبوده و می بایست از شیلنگ های فشار قوی استفاده کرد. گاهی اوقات فشار موجود در لوله مه پاش صنعتی به 120 بار می رسد که لوله های معمولی تحملی در برابر این اندازه از فشار را ندارند. همانطور که مشخص است همچین فشاری توسط فشار آب شهر نمی تواند تامین گردد چراکه نهایت فشار آب شهری ممکن است تا حدود 3.5 بار باشد. به همین علت مسلما برای ایجاد این فشار نیاز به یک پمپ بسیار قوی می باشد. از جمله این پمپ ها می توان به پمپ 110 بار برتولینی و پمپاک اشاره نمود. حال این سوال مطرح می شود که وجود همچین سیستم مه پاشی چه ضرورتی دارد؟
سیستم مه پاش صنعتی معمولا در مرغداری ها، گلخانه های بزرگ، دامداری ها و رستوران های بزرگ استفاده می شود. در این مکان ها به علت وسیع تر بودن فضای موجود و همچنین مهمتر بودن شرایط نیلز به یک سیستم مه پاش قدرتمندتر حس می شود.

3- سیستم مه پاش نیمه صنعتی

سیستم مه پاش نیمه صنعتی، یک سیستم مه پاش مابین سیستم مه پاش صنعتی و خانگی می باشد و همچنین نیاز به پمپ برای این نوع مه پاش ضروری می باشد که البته قدرتی به اندازه پمپ مه پاش صنعتی ندارند.

سیستم های مه پاش همانند سیستم های آبیاری می تواند به صورت اتوماتیک و یا دستی کنترل شوند. در سیستم اتوماتیک وجود یک کنترلر، شیر برقی مخصوص و تابلو فرمان برق ضروری می باشد.
اخیرا به منظور آسان نمودن نصب و راه اندازی یک سیستم مه پاش، پیکج های(کیت) مه پاش مختلفی ایجاد شده اند. که از حمله آن ها می توان به کیت مه پاش بهکو، کیت مه پاش سطلی ورسک و کیت مه پاش اشاره نمود.

در پایان لازم به ذکر است که نازل های سیستم های مه پاش به علت کوچک و ریز بودن، در اثر وجود رسوبات و مواد معلق در آب ممکن است مسدود شود. به همین دلیل وجود سیستم فیلتراسیون برای جلوگیری از انسداد نازل های مه پاش بالاخص مه پاش های صنعتی که دارای قطری بسیار کوچک می باشند( در حد میکرومتر) ضروری به نظر می رسد. به طور کلی دو نوع سیستم فیلتراسیون مه پاش وجود دارد که فیلتر نمدی و فیلتر پلی فسفات نام دارند.